Свою передвиборчу компанію Володимир Карплюк почав з розмахом. Про це можна судити, наприклад, з телевізійних рекламних роликів на національних каналах, які за трансляцію в прайм-тайм коштують близько 300 тис.грн за хвилину. Такі витрати на рекламу не під силу навіть не всім партіям і бізнесменам. Окрім цього, передвиборчу кампанію Карплюка доповнює організація різноманітних конкурсів, турнірів та інші одноразові акції, під час проведення яких проводиться активна агітація за нього самого.
Як повідомляють “Акценти”, існує кілька ключових схем, за рахунок яких Карплюк витрачає на передвиборчу агітацію шалені гроші.
Як заявляє штаб Карплюка, він готовий витратити на свою кампанію 1,5-2 млн. доларів. Та мова йде не лише про фонд, який буде поповнюватись і з його власної кишені і з компаній, які йому підконтрольні. Справа в тому, що деякі заходи, про які заявляє Карплюк як про свої заслуги, як от чемпіонат з регбі, не мають до Карплюка жодного відношення.
Ще протягом часу, відведеного на реєстрацію кандидатів в ЦВК, промо ролики Карплюка на центральних каналах транслювались по всій Україні. Мінімальний бюджет на таку рекламу складає 200-500 тис. доларів, в залежності від каналу. Такі ролики будуть піарити Карплюка близко 10 разів на день в прайм-тайм аж до 20 липня.
Постає питання: звідки фінанси? Більша частина з них – це результат підпільних схем та махінацій, які відомі і правоохоронним органам, і людям далеко за межами Ірпеня. Такі витрати для Карплюка та його оточення – звична справа. Нещодавно було оприлюднено деякі пункти з його декларації, згідно якої в минулому році він та його сім’я щодня витрачали в середньому 500 тис. гривень, відпочивали в Італії в орендованих апартаментах та купили будинок на 200 м². Ще одним доказом того, що подібні суми для ексмера Ірпеня – норма, є опублікований аудіозапис, в якому йдеться про те, скільки грошей він готувався витратити за переворот в Коцюбинському.
Очевидно, що поки ця інформація маловідома в інших містах округу, адже там Карплюк активно піариться лише за рахунок благоустрою, до якого часто не має відношення.
То звідки гроші на піар та гречкосійство?
Перше, це незаконна забудова. Саме через це в сторону Карплюка звучать основні звинувачення: тіньові схеми передачі землі під забудову, повне ігнорування законодавства під час прийняття генплану, зокрема щодо забудови заплави річки Ірпіню. Останнє може обернутись екологічною катастрофою не лише для Ірпеня, але й для сусідніх міст, в тому числі і столиці, через підтоплення та порушення дренажної системи. За той час, коли Карплюк був мером, дозволи на будівництво видавались лише “своїм” обличчям, які згодом стали називатись “новими”.
Свою частку Карплюк отримував різними способами: і готівкою, і квартирами, і через участь в кримінальних схемах по дерибану землі в Приірпінні. Найбільший прибуток майбутньому кандидату в нардепи Карплюку принесло прийняття скандального генплану Ірпеня в 2018 році, коли він та його оточення отримали незаконно землю в різних куточках Ірпеня та Приірпіння.
Розцінки на такі ділянки теж фігурували в деяких справах. Наприклад, ділянка під міським воєнкоматом, який знесли незаконно, за деякими повідомленнями, коштувала місцевому забудовнику Олександру Пікулику 400 тис.доларів. Після того, як судова адміністрація вирішила не допустити забудови, бо ця ділянка належить місту, Пікулика прозвали “ірпінським лохом”, адже грошей йому, звісно ж, ніхто не повернув.
За різними оцінками, економічна вигода від забудови біля р.Ірпінь – близько 200 тис.доларів. Якщо припустити, що за погодження цієї забудови та видачу дозволів Карплюк отримав 5-7%, то суми складають 10-15 млн.доларів, плюс відкати за інші ділянки, віддані під незаконну забудову.
Також Карплюк практикує ухилення від сплати податків. Як відомо, коли забудова відбувається законно, то компанія-забудовник повинна сплатити немалі податки. Так відбувається завжди, особливо в Ірпені. Формально, Ірпінь забудовують приватні особи, а не будівельні компанії. До того ж, будують за документами не багатоповерхівки, а багатокімнатні садиби, які потім перетворюються в квартири, як результат “спільної діяльності” забудовника і майбутнього інвестора квартири.
Такі дії дають можливість зекономити на сплаті податків. Замість сплати податків на прибуток та ПДФ, а також на прибуток фізичних осіб, сплачується лише 5% ПДФО як за перепродаж квартири. Ці податки стають ще меншими, якщо в договорах прописується зниження цін(іноді в 3-4 рази нижчі, ніж ринкові).
Крім того, це ще й економія на інфраструктурі. Зазвичай, тут не будуються нові школи, дитсадки, дороги, та навіть не прокладаються нові комунікації. Результатом стають проблеми для новоселів: влаштування дітей в заклади освіти, затори, часті відключення води та електроенергії.
В реєстрі судових рішень є багато справ проти забудовників Ірпеня. В більшості зі справи подібні схеми розписані детально. Лише один із забудовників Карплюка – Оверко не сплатив в бюджет близько 86 млн.гривень.За сприяння цьому Карплюк отримав стандартний в Ірпені відкат(20-30%) в близько 30 млн. гривень.
Схеми з ДАБІ – теж одна з продуманих Карплюком афер. Карплюк не був би собою, якби не вирішив заробити ще й на власних повноваженнях. Після того, як функції ДАБІ перейшли на міськраду, тут же з’явилась “корупційна рента”.За отримання дозвільної документації та гарантію відсутності контролю мінімум на рік, забудовники платили приблизно 5% за квадратний метр житла, що вводиться в експлуатацію. З них 1% йшов особисто Карплюку, за що його прозвали “Вова-долар”. За це, за введений в експлуатацію 1 млн.квадратних метрів житла за останні кілька років, Карплюк отримав 1 млн.доларів відкату. Це призвело і до того, що в місті не залишилось нелояльних до влади забудовників.
Розкрадання бюджету через покійників. Ще одна схема розкрадання бюджетних грошей(яких внаслідок децентралізації стало більше), учасником якої є і Карплюк. Справа, що прогриміла на всю країну, пов’язана з компанією, яка зареєстрована на покійника. Небіжчик став ФОПом вже після своєї смерті та регулярно “ремонтував”т в Ірпені тротуари, туалети в школах, проводив каналізації ат реконструював парки. Тільки через цю схему було виведено близько 21 млн. гривень з кишень платників податків Ірпеня. Всього за приблизними підрахунками витрати через тіньові схеми за час правління Карплюка оцінюються в сотні мільйонів гривень. Можна лише припустити, скільки з них осіло в кишені ексмера.
Сьогодні Володимир Карплюк, накравши вдосталь в Ірпеня та його жителів, а також покупців нових квартир, які стали основним ядром його фінансування, – балотується в народні депутати України. Очевидно, що основна його ціль – уникнення кримінальної відповідальності по десятку справ, до яких від причетний. Для цього він вже готовий розгорнути свою “сітку” із куплених ним чиновників та співробітників комунальних підприємств. Однак, місце Карплюка не в парламенті, а на лаві підсудних.
Коментарі